Odnowa Promenady Czesława Niemena

Prezydent zaprasza do zapoznania się z projektami zmian, ich komentowania i zgłaszania opinii na temat przebudowy Promenada im. Czesława Niemena.


Wspólnie ją zmieniajmy


Promenada Czesława Niemena to ważne miejsce w Częstochowie. Znane chyba przez wszystkich, którzy z naszym miastem są lub byli związani. To miejsce lubiane, bo kojarzące się z czasem wolnym: spacerem, wycieczką rowerową, udziałem w ciekawym koncercie. To przestrzeń spokojnego wypoczynku wśród miejskiej zieleni, aktywnej rekreacji sportowej lub uczestnictwa w otwartej imprezie kulturalnej.
Wszyscy chcemy, żeby Promenada Niemena służyła miastu jak najlepiej, bo relaks jest nam bardzo potrzebny, a Promenada do rozwoju różnych form rekreacji znakomicie się nadaje.
Dlatego częstochowianki i częstochowianie zgłaszają różne projekty dotyczące jej dalszego zagospodarowania, m.in. w ramach budżetu obywatelskiego. Jestem im za to wdzięczny, bo Promenada zyskuje nowe atrakcje, akceptowane przez mieszkańców Tysiąclecia i Północy oraz innych jej bywalców.
Przyszedł jednak czas, że musimy zastanowić się nad tą wspólną, cenną przestrzenią całościowo.
Wymaga tego upływ czasu i stan części infrastruktury, konieczność wskazania najbardziej pożądanych funkcji dla poszczególnych odcinków Promenady, a także potrzeba lepszego rozdzielenia ruchu pieszych i rowerzystów. Dostrzegają to też sami mieszkańcy, dlatego poparli pomysł stworzenia planu przebudowy Promenady, zgłoszony w budżecie obywatelskim.
Efektem jest koncepcja odnowy Promenady Niemena – przygotowana w dwóch wariantach. Jej autorami są projektanci mający już na koncie m.in. projekt rewitalizacji innego bardzo popularnego w Częstochowie miejsca – Parku Wypoczynkowego Lisiniec, ze strefą wypoczynku „Adriatyk”. Tłumy na miejskiej plaży w tym sezonie dowodzą, że ich wizja organizacji przestrzeni parku spodobała się mieszkańcom.
Tym bardziej zachęcam Was do zapoznania się z prezentowaną poniżej koncepcją odnowy Promenady Niemena.
Chcemy zaplanować kolejne etapy prac na Promenadzie, tak, aby ten fragment miasta sukcesywnie, rok po roku, w jeszcze większym stopniu spełniał Wasze oczekiwania. By był bardziej atrakcyjny wizualnie, funkcjonalny i bezpieczny.
Wasz głos jest dla nas ważny!

Prezydent Miasta Częstochowy
Krzysztof Matyjaszczyk

Zapraszam!

Promenada dawniej

Juliusz Sętowski

45 lat temu narodziła się koncepcja budowy na obrzeżach dzielnicy Tysiąclecia, liczącej 1700 metrów trasy spacerowej i rowerowej wraz z przylegającymi terenami rekreacyjnymi.

Promenada w przyszłości


Zgodnie z założeniami programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” Miasto zwiększa możliwości rekreacji i wypoczynku w mieście, nie tylko poprzez budowę boisk, placów rekreacji ruchowej czy dróg rowerowych, ale także poszerzając tereny zielone w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Stąd m.in. trwająca budowa Promenady Śródmiejskiej. Park wypoczynkowy zlokalizowany pomiędzy ulicą Śląską a aleją Bohaterów Monte Casino ma zostać oddany do użytku w sierpniu 2020 r.
Dlatego musieliśmy też zwrócić uwagi na stan Promenady im. Czesława Niemena, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców, ale wymaga pomysłu na przebudowę i modernizację. Głosowanie w budżecie obywatelskim za postawieniem przy Promenadzie tężni solankowej to dowód, że jest to miejsce z potencjałem.
Warto więc zapytać i uzgodnić, jaki charakter nadać temu miejscu, na ile ma to być deptak z enklawami zieleni, a na ile miejsce do zabawy, rekreacji albo uprawiania sportu.

Prezentujemy koncepcję nowej Promenady w dwóch wariantach, poddając Państwu temat pod dyskusję i konsultacje. Czekamy na Wasze uwagi. Za pośrednictwem strony można również głosować za jednym z wariantów.

Projekt został przygotowany jako zadanie w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, które zgłosił Łukasz Kot.

Projekt koncepcyjny

Wariant A

Wariant B

Wyraź swoją opinię


Dziękujemy za oddane głosy i przesłane sugestie.
Konsultacje zakończyły się 30 września 2019 r.